سرطان سینه

اکتبر،ماه جهانی آگاهی بخشی در مورد سرطان سینه

دومین عامل مرگ زنان ایرانی 

breast-cancer-3

معاینه فردی

 تشخیص زودرس سرطان سینه، کلید نجات یافتن از این بیماری است. بهترین راه چک کردن سینه ها برای مشاهده هرگونه تغییر و یا توده است ، با این کار در صورت وجود بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شده وبه درمان منتهی می گردد اما در صورت تاخیر در تشخیص ، احتمال درمان از بین خواهد رفت.

 تست فردی فقط چند دقیقه طول می کشد، هر زن بدون توجه به سن خود ، باید ماهانه این کار را به طور منظم انجام دهد . اگر شما پریود منظمی دارید بهترین زمان برای تست یک هفته پس از دوره ماهیانه است . اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید تست را در زمان شروع یک بسته انجام دهید . اما اگر پریود منظمی ندارید در ابتدای هرماه این کار را انجام دهید .

اگر هر گونه تغییر در رنگ، حساسیت به لمس، سفتی و یا توده در سینه خود مشاهده کردید ، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید . اگرچه تغییرات می تواند هورمونی باشد و یا یک توده خوش خیم ، بهترین راه برای اطمینان مراجعه به پزشک و انجام آزمایش هایی نظیر ماموگرافی است .

پیشگیری

مسلما هیچ گاه نمی توان راه حل 100 درصد مطمئنی برای پیشگیری نام برد اما بهبود کیفیت زندگی و رعایت استانداردهای سلامت ، گام بزرگی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه است .

وزنتان را کنترل کنید و به طور منظم ورزش کنید .

breast cancer_4

وزن خود را کنترل کرده و به طور منظم ورزش کنید . انتخاب های سالم در غذاها و نوشیدنی که روزانه مصرف می کنید می تواند یک تفاوت بزرگ ایجاد کند . خطر برای زنانی که اضافه وزن دارند افزایش می یابد، و این امر به ویژه برای زنان بیش از 50 سال بیشتر است. مصرف الکل نیز یک عامل خطر زااست که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . ورزش کردن به صورت منظم کمک می کند تا خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش یابد ، و همینطور به کنترل وزن کمک می کند و بخشی از یک سبک زندگی سالم است ، البته همراه با یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی سالم !.

به سابقه خانوادگی خود توجه  کنید . اگر شما مادر، خواهر و یا دختری دارید که مبتلا به سرطان سینه است، با پزشک خود در این باره صحبت کنید تا اقدامات پیشگیرانه را شروع کنید ، آزمایش ها ی لازم را انجام دهید و با تغییر سبک زندگی خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید .

قبل از اینکه درمان هورمونی جایگزین برای یائسگی را شروع کنید ، تا جایی که می توانید در مورد خطرات و منافع آن اطلاعات کسب کنید . بسیاری از زنان، درمان هورمونی را برای مبارزه با علائم ناراحت کننده یائسگی انتخاب می کنند . تا زمانی که همه حقایق و ریسک های احتمالی را درباره آن نفهمیدید این درمان را آغاز نکنید . این ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشد .

 breastcancer-2

با ما در این امر خطیر همراه باشید ، به خانواده ، دوستان ، همکاران و یا حتی غریبه ها تاجایی که می توانید اطلاع رسانی کنید ، شاید شما کسی باشید که جان افراد زیادی را نجات می دهد 

جهت کسب آگاهی بیشتر در مورد این بیماری ، نحوه معاینه فردی و مطرح کردن سئوالات خود به پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده سرطان پستان به آدرس http://icbc.ir  مراجعه نموده و یا با تلفن صدای مشاور این مرکز به شماره 66404020 - 021 به صورت رایگان تماس حاصل نمایید.

/ 0 نظر / 27 بازدید