تاريخ : ۱۳٩٠/٩/۱۱ | ٢:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : health-magazine

گلابی
گلابی که به نام های امرود- عباسی- انجاس و خوج نیز نامیده می شود، دارای خاصیت نشاط آور- نیروبخش و تقویت کننده ی اعصاب بوده و همچنین آن را می توان در مواردی نظیر: یبوست- دفع اسید اوریک- دفع انگل روده- دفع انگل معده- زیاد کردن ادرار- سنگ کلیه- رماتیسم- چسبندگی پلاکت های خون- تقویت حافظه- یبوست- بی خوابی- تقویت نیروی جنسی- قند خون- کلسترولب خون- تصلب شرایین – تسکین دهنده ی عطش- مسمومیت- تقویت قلب- سوء هاضمه- تقویت کلیه ها و عدم امکان دفع ادرار نیز مورد استفاده قرار داد.
مضرات :
1)    افراد سرد مزاج و همچنین اشخاصی که مبتلا به کولیت- ورم روده- آسم- دیالیز- کلیه ها- ناراحتی های مفاصل و ناراحتی های ریوی می باشند، باید در مصرف گلابی احتیاط کنند.
2)    زیاده روی و مصرف بی رویه گلابی موجب مفخ- ناراحتی های روده ای و ورم روده ها می شود.
3)    زنان شیرده نباید در مصرف گلابی زیاده روی نمایند.

موز
موز که به نام های بانانا- طلر و طلح نیز نامیده می شود، دارای خاصیت مغذی- نشاط آور- تقویت کننده ی عمومی بدن و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. همچنین آن را می توان در مواردی نظیر: دفع اسید اوریک- اسهال- ورم معده- صرع- کلسترول خون- سوء هاضمه- سرفه- برونشیت- زخم معده- خونریزی- نقرس- تقویت نیروی جنسی- خارش های جلدی و ... نیز استفاده نمود.
مضرات :
1)    مصرف موز به صورت ناشتا و یا نوشیدن آب بعد از خوردن آن موجب دل درد می گردد.
2)    مصرف موز نارس موجب سوء هاضمه و دل پیچه می گردد.
3)    اشخاصی که دچار آسم- قند خون- یبوست- ورم روده و زیادی وزن می باشند، بای در مصرف موز احتیاط نمایند.
4)    زیاده روی و مصرف بی رویه موز موجب نفخ- یبوست- دل پیچه و ورم روده شده و همچنین باعث عدم جذب ویتامین ث به بدن می گردد.

نارگیل
نارگیل که به نام های جوز هندی- نارجیل- و بادنج نیز نامیده می شود، دارای خاصیت تقویت کننده ی اعصاب بوده و همچنیت می توان آن را در مواردی مانند: یبوست- تب- افزایش اسپرم- دفع سموم بدن- دفع انگل روده- افزایش شیر مادر- تقویت حافظه- تقویت کبد- تقویت معده- کم خونی- بی خوابی- تسکین درد مثانه- کم وزنی- تقویت بینایی- تقویت نیروی جنسی- تشنج های عصبی و دردهای رماتیسمی نیز استفاده نمود.
مضرات :
1)    افراد گرم مزاج و همچنین اشخاصی که مبتلا به آترومی- کلسترول خون- اسید اوریک- نقرس- تصلب- شرایین و ... می باشند، بای درمصرف نارگیل احتیاط نمایند.
2)    زیاده روی و مصرف بی رویه بی رویه نارگیل موجب ناراحتی کبد و معده- سوء هاضمه- مسمومیت- غلظت خون- و ... می گردد.
مصرف نارگیل کهنه موجب استفراغ می گردد.


هلو
هلو که به نام های خوخ و پرسیک نیز نامیده می شود، دارای خاصیت تسکین دهنده- تصفیه کننده ی خون- نشاط آور و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. همچنین از این میوه ی خوش طعم می توان علاوه بر تقویت اعصاب در مواردی نظیر: دفع انگل- تب- سیاه سرفه- رماتیسم- زخم های واریسی- سرماخوردگی- جوش های صورت- اوره ی خون- تقویت نیروی جنسی- سنگ کلیه- آسم و تقویت کبد نیز استفاده به عمل آورد.
مضرات :
1)    زنان باردار مجاز به مصرف برگ و شکوفه های هلو نمی باشند.
2)    اشخاصی که دچار ناراحتی های روده- ورم کیسه ی صفرا- قند خون- ورم کلیه- و ... می باشند، در مصرف هلو احتیاط نمایند.
3)    افراط در مصرف هلو موجب سوء هاضمه – صفرا – سردرد و ناراحتی روده ها شده و همچنین باعث عدم جذب ویتامین ث می گردد.